Siaran Langsung Keputusan Badminton Olimpik 2020 Lee Zii Jia (Live)

Sukan Olimpik Tokyo 2020 yang ditangguhkan sebelum ini kerana penularan wabak COVID-19 akan kembali berlangsung pada tahun 2021. Berbekalkan persediaan dan langkah keselamatan yang terbaik, kejohanan sukan paling berprestij di dunia ini akan dianjurkan bermula 23 Julai sehingga 8 Ogos 2021. Dan salah satu acara yang menarik minat penonton tanah air kita adalah acara yang sering memberikan negara pingat iaitu badminton. Berikut dikongsikan maklumat Siaran Langsung Keputusan Badminton Olimpik 2020 melibatkan Lee Zii Jia dan wakil Malaysia yang lain

Sebelum ini, kita telah menyaksikan Lagenda Badminton Negara, Datuk Lee Chong Wei bertanding untuk mendapatkan pingat emas Olimpik negara tetapi tidak berjaya. Beliau telah berjaya melangkah ke perlawanan akhir acara badminton individu lelaki di Kejohanan Olimpik Beijing 2008, London 2012 dan Rio 2016, namun hanya mampu mengutip pingat perak

Kini, cabaran ini diteruskan dengan bintang muda negara iaitu Lee Zii Jia yang berjaya memenangi Kejohanan All England 2021 pada Mac lepas. Prestasi baik pemain ini wajar diberi pujian kerana berjaya mengalahkan pemain nombor satu dunia iaitu Kento Momota yang berasal daripada Jepun

Pasukan badminton negara khususnya Lee Zii Jia berkata, cabaran di temasya Olimpik kali ini adalah sukar kerana pemain daripada negara Cina yang sudah lama tidak menyertai kejohanan di bawah BWF akan turut serta. Selain itu, kelebihan yang dimiliki oleh pesaing utamanya Kento Momota yang bermain di gelanggang sendiri sebagai tuan rumah juga antara cabaran yang perlu dihadapi

Siaran Langsung Keputusan Badminton Olimpik Tokyo 2020 Malaysia

Di bawah dikongsikan informasi berkenaan Keputusan Badminton Olimpik 2020 melibatkan Lee Zii Jia dan wakli Malaysia yang lain untuk rujukan semua. Untuk makluman, acara perseorangan lelaki badminton akan dimainkan di Musashi Forest Sport Plaza mulai 24 Julai hingga 2 Ogos 2021.

Format Pertandingan Badminton Perseorangan Lelaki

Berikut adalah perincian format yang ditetapkan oleh pihak Olimpik untuk acara perseorangan lelaki badminton:

  1. Melibatkan 42 pemain yang dibahagikan kepada 14 kumpulan (Kumpulan A – P)
  2. Perlawanan peringkat kumpulan dimainkan secara round robin (satu perlawanan sahaja antara 3 pemain)
  3. Pemain di tempat pertama peringkat kumpulan sahaja yang akan layak ke peringkat kalah mati yang melibatkan 12 orang pemain
  4. Pemenang kumpulan A dan P akan mendapat slot automatik ke peringkat suku akhir
  5. Pemain yang tersingkir di peringkat separuh akhir akan bermain satu perlawanan untuk mendapatkan pingat Gangsa
  6. Pemain yang mara ke peringkat akhir akan merebut pingat Emas dan Perak

Jadual, Keputusan dan Kedudukan Pemain Malaysia

Jadual yang dikeluarkan adalah rasmi daripada laman web Olimpik. Keputusan perlawanan akan dikemaskini dari semasa ke semasa.

i) Perseorangan Lelaki – Lee Zii Jia

Masa(MS) PemainSet 1Set 2Set 3
25 Julai (5.40pm)Lee Zii Jia2121
Artem Pochatrov511
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
28 Julai (740pm)Lee Zii Jia2121
Brice Laverdez175
Group M : Kedudukan Carta Perseorangan Lelaki (Malaysia) Badminton Olimpik Tokyo 2020 
PasukanBPMKGd
Lee Zii Jia (Malaysia)220+4
Brice Laverdez (France)2110
Artem Pochatrov (Ukraine)202-4
KEDUDUKAN CARTA DAN KEPUTUSAN PERLAWANAN PERINGKAT KALAH MATI PERSEORANGAN LELAKI
ROUND OF 16
SUKU AKHIR
SEPARUH AKHIR
FINAL JUARA
BYE
31 Julai
Heo Kwang-hee (KOR)13, 18
29 Julai
Kevin Gordon (GUA)21, 21
Kevin Gordon (GUA)21, 3, 21
1 Ogos
Mark Caljouw (NED)17, 21, 19
Kevin Gordon (GUA)18, 11
29 Julai
Viktor Axelsen (DEN)21, 21
Viktor Axelsen (DEN)21, 21
31 Julai
Wang Tzu-wei (TPE)16, 14
Viktor Axelsen (DEN)21, 21
29 Julai
Shi Yuqi (CHN)13, 13
Jonatan Christie (INA)11, 9
2 Ogos
Shi Yuqi (CHN)21, 21
Viktor Axelsen (DEN)21, 21
29 Julai
Chen Long (CHN)15, 12
 Kanta Tsuneyama (JPN)18, 14
31 Julai
Anthony Sinisuka (INA)21, 21
Anthony Sinisuka (INA)21, 15, 21
29 Julai
Anders Antonsen (DEN)18, 21, 18
Toby Penty (GBR) 10, 15
1 Ogos
Anders Antonsen (DEN)21, 21
Anthony Sinisuka (INA)16, 11
29 Julai, 615pm
Chen Long (CHN)21, 21
TEMPAT KE-3
Lee Zii Jia (MAS) 21, 19, 5
31 Julai2 Ogos
Chen Long (CHN) 8, 21, 21
Chen Long (CHN)21, 9, 21Kevin Gordon (GUA)11, 13
Chou Tien-chen (TPE)14, 21, 14Anthony Sinisuka (INA)21, 21
BYE
 –

ii) Perseorangan Wanita – Soniia Cheah

Masa(MS) PemainSet 1Set 2Set 3
27 Julai (1.00pm)Soniia Cheah*Walkover
Laura Sarosi
*Kemenangan kepada Soniia akbiat Laura menarik diri kerana cedera
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
28 Julai (10.40 am)Ratchanok Intanon192121
Soniia Cheah211810
Group N : Kedudukan Carta Perseorangan Wanita (Malaysia) Badminton Olimpik Tokyo 2020
PasukanBPMKGd
Ratchanok Intanon (Thailand)220+3
Soniia Cheah (Malaysia)211+1
Laura Sarosi (Hungary)202-4

Round of 16 (29 Julai)

  • TUNJUNG Gregoria Mariska (INA) vs INTANON Ratchanok (THA) : 12-21 & 19-21
  • HE Bing Jiao (CHN) vs ZHANG Beiwen (USA) : 14-21, 9-7.  ZHANG Beiwen retired
  • OKUHARA Nozomi (JPN) vs LI Michelle (CAN): 21-9 & 21-7
  • AN Seyoung (KOR) vs ONGBAMRUNGPHAN Busanan (THA): 21-15 & 21-15
  • BLICHFELDT Mia (DEN) vs PUSARLA V. Sindhu (IND): 15-21 & 13-21
  • KIM Gaeun (KOR) vs YAMAGUCHI Akane (JPN): 17-21 & 18-21

Suku Akhir QF (30 Julai)

Mendapat Bye ke QF : Chen Yu Fei (CHN) & Tai Tzu Ying (TPE)

  • CHEN Yu Fei (CHN) vs AN Seyoung (KOR): 21-18 & 21-19
  • OKUHARA Nozomi (JPN) vs HE Bing Jiao (CHN): 21-13, 13-21 & 14-21
  • PUSARLA V. Sindhu (IND) vs YAMAGUCHI Akane (JPN): 21-13 & 22-20
  • INTANON Ratchanok (THA) vs TAI Tzu-Ying (TPE) : 21-14, 18-21 & 18-21

Separuh Akhir SF (31 Julai)

  • HE Bing Jiao (CHN) vs CHEN Yu Fei (CHN): 16-21, 21-13 & 12-21
  • PUSARLA V. Sindhu (IND) vs TAI Tzu-Ying (TPE): 18-21 & 12-21

Final (1 Ogos)

  • Gangsa : HE Bing Jiao (CHN) vs PUSARLA V. Sindhu (IND): 13-21 & 15-21
  • Emas & Perak : CHEN Yu Fei (CHN):vs TAI Tzu-Ying (TPE): 21-18, 19-21 & 21-18

iii) Beregu Lelaki – Aaron Chia/ Soh Wooi Yik

Masa(MS) PemainSet 1Set 2Set 3
24 Julai (5.00pm)Aaron Chia/ Soh Wooi Yik2421
Choi Sol-Gyu/ Seo Seung-jae2215
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
26 Julai (6.20pm)Aaron Chia/ Soh Wooi Yik1619
Mohammad Ahsan/ Hendra Setiawan2121
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
27 Julai (7.00pm)Aaron Chia/ Soh Wooi Yik2121
Jason Ho-Shue / Nyl Yakura1513
Group D : Kedudukan Carta Beregu Lelaki (Malaysia) Badminton Olimpik Tokyo 2020
PasukanBPMKGd
Mohammad Ahsan/ Hendra Setiawan (Indonesia)330+5
Aaron Chia/ Soh Wooi Yik (Malaysia)321+2
Choi Sol-Gyu/ Seo Seung-jae (Korea Selatan)312-1
Jason Ho-Shue / Nyl Yakura (Kanada)303-6

Suku Akhir 29 Julai

  • 935am – GIDEON Marcus Fernaldi/ SUKAMULJO Kevin Sanjaya (INA) vs CHIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS) : 14-21 & 17-21
  • LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN) vs ASTRUP Kim/ RASMUSSEN Anders Skaarup (DEN) : 12-21, 21-14 & 21-19
  • KAMURA Takeshi/ SONODA Keigo (JPN) vs AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra (INA) : 14-21, 21-16 & 9-21
  • LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE) vs ENDO Hiroyuki/ WATANABE Yuta (JPN) : 21-16 & 21-19

Separuh Akhir 30 Julai

  • 600pm – CHIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS) vs LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN): 22-24 & 13-21
  • AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra (INA) vs LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE): 11-21 & 10-21

Final 31 Julai

  • 640pm Gangsa : AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra (INA) vs HIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS): 21-17, 17-21 & 14-21
  • Emas : LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE) vs LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN): 21-18 & 21-12

iv) Beregu Wanita – Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean

Masa(MS) PemainSet 1Set 2Set 3
24 Julai (8.00am)Greysia Polii / Apriyani Rahayu2121
Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean1417
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
25 Julai (6.20pm)Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean21158
Yuki Fukushima / Sayaka Hirota172121
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
27 Julai (9.40am)Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean2121
Chloe Birch / Lauren Smith1916
Group A : Kedudukan Carta Beregu Wanita (Malaysia) Badminton Olimpik Tokyo 2020
PasukanBPMKGd
Greysia Polii / Apriyani Rahayu (Indonesia)330+5
Yuki Fukushima / Sayaka Hirota (Jepun)321+2
Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean (Malaysia)312-1
Chloe Birch / Lauren Smith (England)303-6

Suku Akhir 29 Julai

  • KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs MATSUMOTO Mayu/ NAGAHARA Wakana (JPN): 21-14, 14-21 & 28-26
  • POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs DU Yue/ LI Yin Hui (CHN): 21-15, 20-22 & 21-17
  • FUKUSHIMA Yuki/ HIROTA Sayaka (JPN) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 21-18, 10-21 & 10-21
  • LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR) vs PIEK Selena/ SEINEN Cheryl (NED): 21-8 & 21-17

Separuh Akhir 31 Julai

  • KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 15-21 & 11-21
  • POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR): 21-19 & 21-17

Final 2 Ogos

  • Gangsa : KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR): 21-10 & 21-17
  • POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 21-19 & 21-15

v) Beregu Campuran – Chan Peng Soon / Goh Liu Ying

Masa(MS) PemainSet 1Set 2Set 3
24 Julai (6.20pm)Chan Peng Soon / Goh Liu Ying182116
Tang Chun Man / Tse Ying Suet211021
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
25 Julai (10.20am)Chan Peng Soon / Goh Liu Ying1215
Lamsfuss Mark / Herttrich Isabel2121
Masa(XD) PemainSet 1Set 2Set 3
25 Julai (10.20am)Chan Peng Soon / Goh Liu Ying1319
Wang Yilyu / Huang Dongping2121
Group D : Kedudukan Carta Beregu Campuran (Malaysia) Badminton Olimpik Tokyo 2020
PasukanBPMKGd
Wang Yilyu / Huang Dongping (China)330+6
Tang Chun Man / Tse Ying Suet (Hong Kong)3210
Lamsfuss Mark / Herttrich Isabel (Jerman)312-1
Chan Peng Soon / Goh Liu Ying (Malaysia)303-5

Suku Akhir (QF) 28 Julai

  • ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs JORDAN Praveen/ OKTAVIANTI Melati Daeva (INA) : 21-17 & 21-15
  • WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN) vs PUAVARANUKROH Dechapol/ TAERATTANACHAI Sapsiree (THA) : 15-21, 21-16 & 21-14
  • ELLIS Marcus/ SMITH Lauren (GBR) vs TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) : 13-21 & 18-21
  • SEO Seungjae/ CHAE Yujung (KOR) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 9-21 & 16-21

Semi Final (SF) 29 Julai

  • ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) : 21-16 & 21-12
  • WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 23-21, 15-21 & 14-21

Final 30 Julai

  • Gangsa : TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) vs WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN): 17-21 & 21-23
  • Emas & Perak: ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 17-21, 21-17 & 19-21
 

Ikuti Kami:

 
 

Artikel Berkaitan