Keputusan live PRU 14 SPR parlimen dan dun pilihanraya 2018

Dikemaskini pada

keputusan pru 14

Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) menetapkan 28 April 2018 sebagai tarikh penamaan calon manakala tempoh berkempen adalah selama 11 hari bermula dari tarikh penamaan calon sehingga jam 1159 malam, 8 Mei 2018. Tarikh mengundi awal pula telah ditetapkan pada 5 Mei 2018

Bagi membentuk sebuah kerajaan Persekutuan, sesebuah parti politik yang bertanding memerlukan sekurang-kurangnya kemenangan dengan majoriti mudah sebanyak 112 kerusi Parlimen, manakala sebanyak 148 kerusi untuk kemenangan dengan majoriti dua pertiga

Pilihan raya umum kali ini menyaksikan seramai 14.9 juta pengundi akan mengundi bagi memilih Ahli Parlimen dan Ahli Dewan Undangan Negeri (ADUN) bagi penggal ke-14 ini. Sebanyak 222 kerusi Parlimen dan 505 kerusi Dewan Undangan Negeri (DUN) akan dipertandingkan kali ini dengan tumpuan kearah pertembungan BN, Pakatan Harapan dan PAS

KEPUTUSAN RASMI UNDI PRU 14 PARLIMEN DAN DUN TAHUN 2018

Berikut adalah keputusan PRU14 yang diketahui selepas proses pengundian ditutup dan keputusan penuh dijangka diketahui selewat-lewatnya tengah malam 9 Mei 2018

Statistik Keputusan Rasmi Kerusi Parlimen

BNPASPH*Parti Lain
79181214

KERUSI PARLIMEN

NEGERIJUMLAH KERUSIBNPASPHLAIN-LAIN
PERLIS32010
KEDAH1523100
PULAU PINANG1320110
PERAK24111130
SELANGOR2220200
WP KL1110100
PUTRAJAYA10000
LABUAN10000
N SEMBILAN83050
MELAKA62040
JOHOR2680180
PAHANG149050
KELANTAN145900
TERENGGANU82600
SARAWAK31190102
SABAH25100141
JUMLAH22279181214

Statistik Keputusan Rasmi Kerusi DUN

BNPASPH*Parti Lain
166902262

KERUSI DUN

NEGERIJUMLAH KERUSIBNPASPHLAIN-LAIN
PERLIS1510230
KEDAH36315180
PULAU PINANG4021370
PERAK59273290
SELANGOR5641510
WP KL00
PUTRAJAYA00
LABUAN00
N SEMBILAN36160200
MELAKA28130150
JOHOR56191360
PAHANG4225890
KELANTAN4583700
TERENGGANU32102200
SARAWAK0
SABAH6029292
JUMLAH505166902472
 Negeri Kerajaan BN Negeri Kerajaan PR Negeri Kerajaan PAS
PahangPulau PinangKelantan
Perlis Johor Terengganu
Sarawak Selangor
Labuan Negeri Sembilan
PutrajayaKedah
 Melaka
Kuala Lumpur

RINGKASAN KEPUTUSAN PRU 14 TAHUN 2018

Berikut adalah ringkasan keputusan Pilihan Raya Umum ke-14 (PRU-14) yang mempertandingkan sejumlah 222 kerusi Parlimen dan 505 kerusi DUN :-

Keputusan Pilihan Raya Umum Ke 14 Tahun 2018
Nombor 1Pakatan Harapan  (PH) iaitu gabungan 4 parti politik pembangkang telah memenangi Pilihanraya Umum ke 14 tahun 2018 sekaligus menamatkan era pemerintahan Barisan Nasional (BN) selama lebih 60 tahun
Nombor 2PH berjaya mengekalkan Dewan Undangan Negeri (DUN) Pulau Pinang dan Selangor
Nombor 3PH juga berjaya merampas DUN Johor, Melaka, Negeri Sembilan, Kedah dari BN 
Nombor 4PAS mengekalkan DUN Kelantan dan berjaya merampas kembali DUN Terengganu
Nombor 5BN kekal berkuasa di Negeri Perlis, Pahang, Sarawak dan Sabah
Nombor 6Tony Pua dari Parti DAP telah mencipta sejarah dengan mencatat kemenangan dengan majoriti terbesar sebanyak 106.903 undi di Parlimen Damansara
Nombor 7Tun Mahathir dijadualkan untuk mengangkat sumpah sebagai Perdana Menteri ke 7 pada hari Khamis, 10 Mei 2018
Sertai channel rasmi MYSumber.
Informasi terkini terus ke telefon anda!
Close