Sukan Asia 2018 Carta Senarai Kedudukan Pungutan Pingat Malaysia Terkini

sukan asia 2018 1

Kejohanan sukan terbesar di Asia iaitu Sukan Asia 2018 di Jakarta-Palembang (2018 Asian Games) akan diadakan bermula dari 18 Ogos sehingga 2 September 2018 mengikut tarikh waktu di Malaysia. Acara bolasepak akan dilangsungkan lebih awal iaitu bermula 14 Ogos di mana skuad bolasepak Malaysia beraksi dalam Kumpulan E

Malaysia adalah antara negara yang menghantar atlet ke kejohanan sukan di di rantau Asia, iaitu seramai 426 orang atlet dengan menyertai 35 daripada 40 acara sukan yang dipertandingkan dengan sasaran mengutip 7 pingat emas serta 10 kedudukan terbaik dalam carta kedudukan pungutan pingat

Chef de Mission (CDM) untuk kontijen Malaysia di Sukan Asia adalah Datuk Seri Abdul Azim Mohd Zabidi

Harapan utama seluruh rakyat Malaysia bagi meraih pingat emas negara di kejohanan ini tentunya pada jaguh berbasikal negara, Azizulhasni Awang, jaguh silat Al Jufferi Jamali dan Nicol Ann David (Squash)

Sukan Asia 2018 Kedudukan Jumlah Pengutan Pingat Terkini Dan Keputusan Malaysia

Untuk rekod, kontinjen negara pada temasya di Incheon, Korea Selatan tahun 2014 telah mengutip 5 emas, 14 perak dan 14 gangsa untuk berada di kedudukan ke 14. Di Guangzhou China tahun 2019, kontijen Malaysia telah membawa pulang sembilan emas, 18 perak dan 14 gangsa dan berada di kedudukan tangga ke 10 daripada 45 negara yang bertanding

Sukan Asia 2018 Jakarta – Palembang, Indonesia

maskot sukan asia 2018 1

  • Maskot – Atung (Rusa), Bhin Bhin (Burung) dan Kaka (Badak)
  • Tema – Tema yang dipilih untuk temasya Sukan Asia 2018 ialah Energy of Asia
  • Upacara Majlis Pembukaan Rasmi Sukan Asia 2018 : 18 Ogos
  • Upacara Majlis Penutupan Rasmi Sukan Asia 2018 : 2 September

Astro menawarkan lapan saluran secara percuma buat seluruh rakyat Malaysia termasuk bukan pelanggan Astro bermula 18 Ogos hingga 2 September 2018

Siaran Langsung Sukan Asia 2018

Pelanggan Astro – Boleh menonton di enam saluran dedikasi (Saluran HD 790 – 795) serta dua saluran eksklusif membawakan liputan khas atlit negara menerusi Astro Arena (Saluran 802 HD/801 SD) dan NADI AG2018 (Saluran 803 HD/ 800 SD)

Bukan Pelanggan Astro – Kesemua lapan saluran ini boleh ditonton di NJOI Prepaid, Astro GO dan NJOI Now apps.

Jumlah Pungutan Pingat Pasukan Malaysia Sukan Asia 2018 Terkini

Berikut ialah senarai jumlah pungutan atau kutipan pingat Emas, Perak dan Gangsa yang berjaya diraih bagi semua acara hanya melibatkan Atlet Malaysia di Asian Games Jakarta-Palembang 2018 :-

Acara / SukanEmasPerakGangsaJumlah Pingat
Taekwondo0011
Sepak Takraw1102
Tenpin Boling2204
Equestrian0101
Squash2125
Karate0011
Pencak Silat0448
Basikal Trek1113
Memanah0011
Terjun0134
Perahu Layar1135
Hoki0101
Jumlah Keseluruhan7131636

 

Kedudukan Ranking Negara Mengikut Jumlah Keseluruhan Pungutan Pingat Bagi Malaysia
NoEmasPerakGangsaJumlah
147131636

Senarai Pemenang Pingat Malaysia

Berikut adalah senarai pemenang pingat buat Malaysia di Sukan Asia 2018 yang memaparkan nama/ pasukan, acara dan tarikh

NAMA ATLETACARATARIKH
1. Yap Khim WenPommsae Wanita19 Ogos 2018
2. Berpasukan Lelaki Team Regu Lelaki Sepak Takraw22 Ogos 2018
3. Esther Cheah, Siti Safiyah & Syaidatul AfifahWanita Trios Bowling22 Ogos 2018
4. Mohd Qabil AmbakDressage Individual23 Ogos 2018
5. Timmy Tan, Ahmad Muaz & Muhammad RafiqLelaki Trios Bowling23 Ogos 2018
6. Shalin Zulkifli, Esther Cheah, Siti Safiyah, Natasha Roslan, Sin Li Jane & Syaidatul AfifahWanita Team of Six Bowling24 Ogos 2018
7. Mohd Nafiizwan AdnanSquash Single Lelaki25 Ogos 2018
8. Prem Kumar SelvamKarate 60kg Lelaki26 Ogos 2018
9. Muhammad Robial SobriSilat Kelas I – 85-90kg Lelaki26 Ogos 2018
10. Nicol Ann DavidSquash Single Wanita26 Ogos 2018
11. S. SivasangariSquash Single Wanita26 Ogos 2018
12. Mohamad Hazim AmzadSilat Kelas C: 55-60kg Lelaki26 Ogos 2018
13. Mohd Taqiyuddin Hamid & Muhammad Afifi NordinSilat Lelaki Double27 Ogos 2018
14. Muhammad Faizul NasirSilat Kelas B: 50-55kg Lelaki27 Ogos 2018
15. Mohd Al-Jufferi JamariSilat Kelas B: 65-70kg Lelaki27 Ogos 2018
16. Azizulhasni Awang, Muhammad Shah Firdaus & Muhammad FadhilBasikal Trek Lelaki Team Sprint27 Ogos 2018
17. Muhammad Rafiq IsmailBowling Masters Lelaki27 Ogos 2018
18. Syahir Rosdi, Zulkifli Abd Razak, Norhaffizi Abd Razak, Farhan Adam & Azlan AliasSepak Takraw Regu Lelaki28 Ogos 2018
19. Lee Kin Lip, Mohd Juwaidi Mazuki & Alang Ariff Aqil
Memanah Compound Lelaki Berpasukan28 Ogos 2018
20. Leong Mun Yee & Nur Dhabitah Sabri
Synchronised 10M Platform Diving Wanita28 Ogos 2018
21. Nor Hamizah Abu Hassan & Nur Syazreen A Malik
Silat Double Wanita29 Ogos 2018
22. Mohd Khaizul YaacobSilat Kelas J: 90-95kg Lelaki29 Ogos 2018
23. Mohd Fauzi KhalidSilat Kelas F: 70-75kg Lelaki29 Ogos 2018
24. Ng Yan Yee & Nur Dhabitah SabriSynchronised 3M Springboard Diving Wanita29 Ogos 2018
25. Azizulhasni AwangBasikal Trek Sprint Lelaki30 Ogos 2018
26. Nicol David, S Sivasangari, Low Wee Wern & Aifa Azman
Squash Berpasukan Wanita31 Ogos 2018
27. Azizulhasni Awang
Basikal Trek Keirin Lelaki31 Ogos 2018
28. Muhammad Fauzi Kaman ShahSailing Open Laser 4.731 Ogos 2018
29. Khairulnizam Mohd AfendySailing Laser Standard31 Ogos 2018
30. Nur Shazrin Mohamad Latif
Sailing Laser Radial31 Ogos 2018
31. Nuur Fatin Solehah & Illham Wahab
Sailing Mixed RS One31 Ogos 2018
32. Nuraisyah Jamil & Norashikin Mohamad Sayed
470 wanita31 Ogos 2018
33. Chew Yiwei
3M Springboard Diving Lelaki31 Ogos 2018
34. Nafiizwan Adnan, Ng Eain Yow, Yuen Chee Wern & Mohammad Syafiq KamalSquash Berpasukan Lelaki1 September 2018
35. Nur Dhabitah Sabri
3M Springboard Diving Wanita1 September 2018
36. Skuad HokiBerpasukan Lelaki1 September 2018

Keputusan Atlet Malaysia Di Sukan Asia Jakarta-Palembang 2018

  • Keputusan bagi acara sukan yang disertai oleh kontinjen Malaysia dan mendapat pingat akan dikemaskini mengikut jadual
  • Jumlah pungutan pingat Emas, Perak dan Gangsa yang berjaya diraih akan dikemaskini dalam jadual pingat diatas

Kedudukan Pingat Keseluruhan Sukan Asia 2018 (Top 10)

Kedudukan akhir pingat setakat 2 September 2018

Acara / SukanEmasPerakGangsaJumlah Pingat
1. China1329265289
2.  Jepun755674205
3. Korea Selatan495870177
4. Indonesia31244398
5. Uzbekistan21242570
6. Iran20202262
7. Chinese Taipei17193167
8. India15243069
9. Kazakhstan15174476
10. Korea Utara12121337
 

Ikuti Kami:

 
 

Artikel Berkaitan