Sukan SEA 2021-2022 carta senarai kedudukan pungutan pingat Malaysia terkini

Temasya Sukan SEA ke-31 Vietnam, (Philippines 2021 31th SEA Games) secara rasminya berlangsung bermula 12 Mei 2022 hingga 23 Mei 2022 dengan memperlihatkan Kontinjen negara kini sudah bersedia menghadapi cabaran dalam acara sukan dwi-tahunan ini dengan mensasarkan kutipan 31 pingat emas

Dalam pada itu, Majlis Olimpik Malaysia (MOM) telah mengumumkan sasaran kontinjen Malaysia yang akan dihantar pada Sukan SEA ke-31 adalah seramai 818 atlet dan pegawai (612 atlet dan 206 pegawai), jumlah yang sedikit jika dibandingkan dengan edisi sebelum ini

Namun begitu, Majlis Olimpik Malaysia, berkata jumlah saiz kontinjen negara yang dihantar ke Sukan SEA Vietnam ini tidak mengambil kira senarai akhir beberapa sukan seperti olahraga, e-sukan dan mendayung kerana masih dalam perbincangan

Daripada 40 jenis sukan yang dipertandingkan di temasya sukan ini, kontinjen Malaysia dijadual untuk menyertai sebanyak 37 sukan. Tiga jenis sukan yang tidak disertai adalah bola baling, gusti dan vovinam.

Cabaran besar bakal dihadapi oleh Malaysia dan juga negara-negara lain kerana pada temasya Sukan SEA di Vietnam kali ini, tuan rumah menggugurkan beberapa acara yang dikenali sebagai lubuk emas bagi kontinjen Malaysia sebelum ini

Info Sukan Asia Tenggara (Sukan SEA) Vietnam 2021
Logo – Reka bentuk logo temasya Sukan SEA 2021 telah dipersembahkan di hadapan Majlis Olimpik Asia (OCA). Ia diinspirasikan gambaran burung merpati dan tangan manusia yang membentuk huruf “V”. Huruf “V” melambangkan “victory” dan ” Vietnam”. Tambahan pula, sayap burung adalah simbol kepada semangat luar biasa, keinginan untuk menakluk dan semangat kesukanan yang hebat.
Maskot – Maskot yang diberi nama Sao La yang merupakan seekor haiwam mamalia yang hanya terdapat di kawasan tengah Vietnam.
Tema – Tema dan moto yang dipilih untuk temasya Sukan SEA Vietnam 2021 adalah For A Stronger Southeast Asia
Upacara PembukaanUpacara Penutup
12 Mei 202223 Mei 2022
Dirasmikan OlehPerdana Menteri Pham Minh Chinh
Penyertaan Negara (11)11 negara
Jumlah Penyertaan Atlet Malaysia612 atlet (235 wanita dan 377 lelaki)
Jumlah Acara Sukan Dipertandingkan526 acara dari 40 jenis sukan
Jumlah Sasaran Pingat Emas Malaysiaakan dikemaskini

Carta Senarai Kedudukan Dan Jumlah Pungutan Pingat Emas Perak Gangsa Malaysia Sukan SEA 2021

Berikut adalah senarai acara sukan disertai oleh barisan Atlet Malaysia dengan jumlah pungutan / kutipan pingat emas, perak dan gangsa yang berjaya diraih pada Sukan SEA 2021

SukanEmasPerakGangsaJumlah
Acara Terjun83112
Sepak Takraw325
Pencak Silat23914
Olahraga53814
Menembak123
Karate347
Boling Padang123
Tenpin Boling213
Wushu2125
Memanah2259
Gimnastik4228
Duathlon 1 
Renang1427
Renang Berirama
Taekwondo1135
Badminton
11
Muay
Berbasikal
1124
Bola Keranjang
Tinju
Sepak Tinju
55
Bola Sepak
Futsal
11
Judo
22
Ping Pong
134
Angkat Berat
Lawan Pedang134
Golf2114
Tenis11
Triatlon
Bola Tampar
Billiards/ Snuker112
Bina Badan1346
Kanu
Rowing
Dancesport11
Kurash33
Catur11
e-sports11
Jujitsu112
Xiangqi112
Jumlah Keseluruhan Pingat343873145

Kedudukan Terkini Malaysia Dalam Carta Senarai Negara Bagi Jumlah Pungutan Pingat Keseluruhan

Setakat jam 1000 pagi, 20 Mei 2022

Pos.NegaraEmasEmasGangsaJumlah
1.Vietnam1539184328
2.Thailand626896226
3.Singapura444355142
4.Indonesia426157160
5.Filipina405779176
6.Malaysia343873145
7.Myanmar7121837
8.Kemboja692439
9.Laos162229
10.Brunei1113
11.T.Leste0213
Petunjuk
Pingat Emas
Pingat Perak
Pingat Gangsa
 

Ikuti Kami:

 
 

Artikel Berkaitan